Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
(10 kwietnia 2022 r.)
1. Niedziela Palmowa rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
2. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii. Nie odkładajmy także sakramentalnego pojednania się z Bogiem na ostatnie dni Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego. Dokładny program spowiedzi oraz nabożeństw w Wielkim Tygodniu umieszczony jest na plakatach i na stronie internetowej. Spowiedź dekanalna w naszej parafii będzie miała miejsce w Wielki Wtorek.
3. Jeszcze dziś można zgłaszać w zakrystii chorych, którzy chcieliby skorzystać przed świętami z sakramentalnej posługi kapłanów. Udamy się do nich w Wielki Wtorek od godz. 10.00.
4. W zakrystii można jeszcze nabyć paschalikirozprowadzane przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej, z których dochód przeznaczony jest na pomoc najbardziej potrzebującym. Będzie można je wykorzystać w WielkąSobotę podczas liturgii poświęcenia ognia, by potem zapalić na stole przy wielkanocnym śniadaniu, czy zanieść na groby najbliższych.
5. W tym roku, wyjątkowo, 1-wszy dzień Nowenny do św. Antoniego z Padwy przypada w Wielki Wtorek. Przepisy liturgiczne nie pozwalają w tym dniu, podobnie jak w Oktawie Wielkiejnocy, sprawować Mszy ku czci świętych. Dlatego też w tych dniach Msze św. będą sprawowane w intencjach próśb i podziękowań zanoszonych przez św. Antoniego, jednak z obowiązującego formularza.
6. Wieczorem w Wielki Czwartek, Mszą św. Wieczerzy Pańskiej, rozpoczniemy celebrację Triduum Paschalnego, które będzie trwało do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Są to już dni świąteczne, gdyż wspominamy i celebrujemy najważniejsze wydarzenia naszego odkupienia. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni pracy, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw. Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana przez wszystkich kapłanów naszej parafii o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji. Wieczorna modlitwa potrwa do godz. 22.00.
7. Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę Pana Jezusa, dlatego też na znak jedności z Nim zobowiązani jesteśmy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i ścisłego postu, podobnie jak to było w Środę Popielcową, gdy rozpoczynaliśmy czas przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie. Zachęcamy również, by także w sobotę zachować wstrzemięźliwość w spożywaniu posiłku, co pozwoli nam z tym większą radością w sercu zasiąść do wielkanocnego stołu w niedzielny poranek.
8. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00i poprzedzona będzie nabożeństwem Drogi Krzyżowej o godz. 17.00. W czasie liturgii, podczas adoracji krzyża, wierni mogą to uczynić przez podejście i przyklęknięcie, skłon lub ucałowanie – tę kwestię pozostawiamy wiernym do wyboru. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie do godz. 24.00 będzie możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Ofiary składane w czasie adoracji krzyża podczas liturgii wielkopiątkowejprzeznaczone będą na utrzymanie miejsc świętych w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa, których opiekunami od wielu stuleci są Bracia z naszego Zakonu Franciszkańskiego.
9. Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Błogosławieństwo pokarmów rozpoczniemy od godz. 8.00 i będzie się ono odbywało do godz. 14.00. Do tej godziny będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji.
10. Liturgię Wigilii Paschalnej – podobnie jak w ubiegłych latach – rozpoczniemy w Wielką Sobotę o godz. 22.00 i zakończymy uroczystą procesją rezurekcyjną. Z tego powodu, oczywiście, nie będzie już Rezurekcji w niedzielę o godz. 6.00 rano. Pierwsza Msza św. w niedzielę wielkanocną zostanie natomiast odprawiona o godz. 7.30. Zachęcamy wszystkich do udziału w tej najważniejszej i najbardziej uroczystej liturgii Kościoła.
11. W Wielkim Tygodniu Kancelaria parafialna będzie nieczynna. W sprawach pogrzebów i niecierpiących zwłoki prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny.
12. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego porządek Mszy świętych jak w każdą niedzielę z wyjątkiem Mszy św. o godz. 6.00, której nie będzie.13. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia, jak również wszystkim naszym parafianom i dobrodziejom życzymy owocnego przeżycia tego świętego tygodnia, wszelkich potrzebnych darów i obfitości Bożych łask płynących z tajemnic Paschalnych. Miłosierdziu Bożemu polecamy zaś zmarłych, zwłaszcza w minionym tygodniu.