Niedziela Palmowa Męki PAŃSKIEJ
(28 marca 2021 r.)
- Niedziela Palmowa rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
- Jeszcze dziś można zgłaszać w zakrystii chorych, którzy chcieliby skorzystać przed świętami z sakramentalnej posługi kapłanów. Udamy się do nich w Wielki Wtorek od godz. 10.00.
- W Wielkim Tygodniu Kancelaria parafialna będzie nieczynna. W sprawach niecierpiących zwłoki prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny.
- W zakrystii i w Księgarni Betlejem można wciąż nabyć paschaliki rozprowadzane przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej, z których dochód przeznaczony jest na pomoc najbardziej potrzebującym. Będzie można je wykorzystać w Wielką Sobotę podczas liturgii poświęcenia ognia, by potem zapalićna stole przy wielkanocnym śniadaniu, czy zanieść na groby najbliższych.
- Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną i wytyczne pastoralne Księdza Arcybiskupa oraz Stolicy Apostolskiej tegoroczne obchody świąt Wielkiej Nocy będą wyglądać następująco:
- Wieczorem w Wielki Czwartek Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 rozpoczniemy celebrację Triduum Paschalnego. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament pozostanie jednak w tabernakulum. Podobnie jak w roku ubiegłym nie będzie więc tradycyjnej Ciemnicy oraz możliwości adoracji Jezusa Eucharystycznego w tym dniu.
- Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę Pana Jezusa, dlatego też na znak jedności z Nim zobowiązani jesteśmy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i ścisłego postu, podobnie jak to było w Środę Popielcową. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia.
Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00 i poprzedzona będzie nabożeństwem Drogi Krzyżowej o godz. 17.00. W czasie liturgii, podczas adoracji krzyża, tylko główny celebrans odda cześć krzyżowi przez pocałunek, pozostali wierni mogą to uczynić przez podejście i przyklęknięcie lub skłon – zawsze z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie do godz. 21.00 będzie możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu.
- Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Błogosławieństwo pokarmów – z zachowaniem reżimu sanitarnego – rozpoczniemy od godz. 8.00 i będzie się ono odbywało do godz. 14.00. Do tej godziny będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Ci wierni, którzy pozostaną w tym dniu w domach proszeni są, aby w rodzinach w wielkanocny poranek odmówić Błogosławieństwo stołuwedług formularza, który dostępny jest na stronie Archidiecezji Przemyskiej.
VERTE
- Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w Wielką Sobotę o godz. 22.00. Rozpocznie się ona przed kościołem ale tylko z udziałem kapłanów i asysty. Wierni proszeni są o pozostanie na wcześniej zajętych miejscach w kościele i nieprzemieszczanie się. Procesja rezurekcyjna przewidziana na zakończenie liturgii nie odbędzie się. Liturgię Wielkiej Soboty zakończymy odśpiewaniem hymnu Te Deum w kościele.
- W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego porządek Mszy świętych jak w każdą niedzielę. Wyjątkowo – by umożliwić jak największej licznie wiernych możliwość uczestnictwa w Mszy świętej w tym dniu – będzie również Msza św. o godz. 6.00.
- Przypominamy również wszystkim wiernym, że dyspensa Księdza Arcybiskupa od obowiązku uczestniczenia w eucharystii niedzielnej i świątecznej obowiązuje do odwołania! Apelujemy i prosimy o przestrzeganie reżimu sanitarnego oraz zachowywanie odpowiednich odległości w świątyni – także w kolejce do konfesjonału i przy przyjmowaniu Komunii Świętej.
- Sakrament pokuty w Wielkim Tygodniu: od poniedziałku do środy: w godzinach od 6.00 do 10.00 i od 16.00 do 19.00. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek od 6.00 do 12.00 i od 14.00 do 17.30, natomiast w Wielką Sobotę od 6.00 do 12.00. Pamiętajmy, że w tym szczególnym czasie Kościół zachęca nas do praktyki aktu żalu doskonałego i Komunii Świętej duchowej.
- Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia, jak również wszystkim naszym parafianom i dobrodziejom życzymy owocnego przeżycia tego świętego tygodnia, wszelkich potrzebnych darów i obfitości Bożych łask płynących z tajemnic Paschalnych. Miłosierdziu Bożemu polecamy zaś zmarłych, zwłaszcza w minionym tygodniu: śp. Janinę Wróbel, Tadeusza Chlebuś, Jadwigę Kotowską i Kazimierza Tkacza.
